نتایج کلینیکی درمان ترکیبی. صورت بیمار قبل از (A) ، 3 ماه (B) و 6 ماه (C) بعد از سومین جلسه درمان ترکیبی. تنظیمات درمانی برای IPL: فیلتر 560 نانومتر ، فلوئنس 14 تا 15 J / cm2 ، 2 پالس ، مدت زمان پالس 4 و 20 میلی ثانیه تأخیر پالس. تنظیمات درمانی برای درمان NAFL: انرژی 20-35 mJ و تراکم 200-350 لکه بر سانتیمتر مربع.
ميانگين درد درد ناشي از درمان در طول جلسات درمان قابل تحمل بود و ميانگين هر جلسه در هر جلسه 4.4 ≤ بود. اکثر بیماران گزارش نکردند که اریتم و ادم در حد متوسط ​​باشد. شروع خشکی بعد از درمان و پوسته پوسته شدن به طور معمول طی 2 روز رخ داده و تا 2 روز ادامه دارد. با این وجود ، به دلیل تورم تا 4 2.2 2.2 روز به علت تورم و 0.4 3. 3.3 روز به دلیل قرمزی گزارش شده است ، که در تمام جلسات درمانی مشابه بود. میانگین خرابی اجتماعی 25/0 ± 1/5 روز بود.

هیچ حوادث شدید و یا جدی در طول دوره مطالعه گزارش نشده است. عوارض جانبی (جدول 2) که قطعاً در ارتباط با درمان بودند شامل یک واقعه واحد خارش شدید بود که از روز شروع درمان شروع شد و در طی 7 روز به صورت خودبخود و بدون عوارض برطرف شد. علاوه بر این ، سه مورد خونریزی از نقاط پین ، عمدتاً از طریق telangiectasia بینی بلافاصله پس از درمان ظاهر شد و از چند ثانیه تا 3 روز قبل از برطرف شدن بدون عوارض باقی مانده ادامه داشت. بیمار دیگری قرمزی بینی و کبودی بینی را گزارش کرد که در طی 7 روز بدون عوارض باقیمانده خود برطرف شد. سرانجام ، یک هفته پس از درمان ، یک مورد از شیوع تب خال هرپس سیمپلکس گزارش شد که طی 5 روز برطرف شد.

جدول 2. خلاصه وقایع جانبی
حل شده (حداکثر # روز) N = 90 (درمان٪)
خارش 7 1 (1.1)
خونریزی با دقت 3 3 (3.3)
قرمزی و کبودی 7 1 (1.1)
روش های مدرن جوانسازی پوست صورت
بحث
درک بهتر از ماهیت چند عاملی پیری پوست و مکانیسمهای سلولی اساسی آن باعث شده است که متخصصین پوست ، روشهای درمانی چندگانه را برای رفع علائم جلدی عکس برداری آغاز کنند. در حالی که درمان های ترکیبی محبوبیت بیشتری پیدا می کنند ، آنها اکثرا غیر استاندارد هستند و تعداد کمی از کارها پروتکل های درمانی متوالی را در همان روز گزارش کرده اند. این مطالعه آینده نگر به منظور ارزیابی اثر هم افزایی فرض شده درمان ترکیبی IPL و NAFL بر روی پوستهای فتوسنتزی آغاز شده است.

IPL معمولاً برای رسیدگی به تغییرات عروقی و رنگدانه ها و تا حدی کمتر برای دستیابی به نرم شدن پوست به کار می رود. این فناوری خصوصاً با خرابی کوتاه و مشخصات ایمنی بالا 13-15 همراه است. تاناکا و همکاران. 16 اثر یک درمان IPL منفرد را در 40 بیمار ژاپنی مبتلا به لنتیژین خورشیدی صورت توصیف کرد که منجر به بهبود قابل توجهی در کلیه بیماران می شود. Bitter و همکاران. 13 بهبود قابل ملاحظه ای در عکسبرداری پس از 5 درمان IPL در فواصل 3 هفته نشان داد ، که منجر به بهبود بیش از 50٪ در چین و چروک صورت ، منافذ و telangiectasia در 49.5٪ ، 67٪ و 70٪ از بیماران شد. نگیشی و همکاران. 17 درمان IPL ارائه شده در 3-6 جلسه ، در فواصل 2-3 ‐ هفته ، به 97 بیمار آسیایی با علائم عکس برداری منجر به بهبود> 56٪ ضایعات رنگدانه در 92.7٪ از بیماران ، در حالی که فقط 54.7٪ مشابه را نشان دادند پیشرفت در بافت پوست. به طور مشابه ، برزیل و اوونز 4> بیش از 50٪ ترخیص کالا از گمرک غیر طبیعی را در 62٪ بیماران تحت درمان با IPL 6 هفته بعد از آخرین جلسه درمانی خود گزارش دادند. این میزان ترخیص کالا از گمرک به تدریج افزایش یافته و به مدت 6 ماه بعد از مداخله 72٪ از بیماران را شامل می شود ، که در این مرحله 64٪ از بیماران نیز> 50٪ از ترشحات عروقی غیر طبیعی را نشان می دهند. با این حال ، پیشرفت در نمرات الاستوز خورشیدی در هفته 6 and 6 و بازدیدهای پیگیری 6 ماهه متوسط ​​بود. درمان NAFL باعث ایجاد مناطق آسیب دیده از نظر حرارتی میکروسکوپی می شود ، در حالی که بافت بی پیرایه اطراف آن به عنوان منبع فوری سلولهای زنده برای ترمیم سریع و بهبودی 18 ، 19 عمل می کند. احیا کننده مجدد. در یک مطالعه تصادفی ، کنترل شده با یک لیزر کسری غیرقابل انعطاف پذیری 1،540 نانومتر ، 10 بیمار تحت 3 جلسه درمانی ماهانه برای معالجه جای زخم آکنه ، بافت اسکار یکنواخت و صاف زیر درمان ، که با میانگین 2 2 کاهش در نمرات بافت انجام می شود ، انجام می شود. 4 هفته از آخرین جلسه درمانی. این پیشرفت در طی 8 هفته بعد پایدار شد ، در حالی که هیچ تغییری از ابتدای شروع در قرمزی پوست و رنگدانه سازی مشاهده نشده است. 20. در یک آزمایش مشابه با یک لیزر 1.550 نانومتر ، همه 10 بیمار در 6 درجه از سطح بهبودی در جای زخم آکنه نشان دادند. ویزیت پیگیری ماه 21. هنگام اجرای یک برنامه شش جلسه ای 1440 ‐ نانومتر NAFL برای بهبود ظاهر پوست در 20 بیمار ، Saedi و همکاران. 22 میانگین نمره بهبود کلی 0.2 ± 2.75 را در مقیاس 4 measured نشان داد.

یافته های ما نشان می دهد که رویکرد چند حالته ما بیماران را قادر می سازد از نقاط قوت IPL و NAFL با پیشرفت چشمگیر در هر دو نمره چروک و رنگدانه بهره مند شوند. تقویت در o